Jdi na obsah Jdi na menu
 
Králíci se vyznačují extrémní ,,ochotou k mazlení'' a snad ani neexistuje dítě, které by si takového tulivého králíčka nepřálo. Králíci však nejsou plyšová zvířátka a umí dát svými drápy a zuby jasně najevo, když jim něco není vhod. Proto by se těmto zvířatům neměli věnovat bez dozoru děti mladší deseti let. Ale zodpovědné děti se mohou o své králíčky starat už v deseti nebo dvanácti letech, pokud na péči dohlížejí rodiče, kteří také svým dětem podrobně vysvětlí pravidla zacházení s těmito zvířaty.


pamatujte

Králíci potřebují potravu bohatou na vlákninu a zároveň s nízkým obsahem živin! Potravu by měli králíci příjímat průběžně, tedy celých 24 hodin, i v noci. Pro jejich optimální trávení je velmi důležité, aby měli vždy k dispozici seno. Čerstvé seno ze zahrady by mělo být před zkrmením pečlivě uskladněno, a to alespoň po dobu šesti týdnů.

SENO,

stejně jako čerstvou trávu a bylinky, je nejlepší králíkům dávat do jesliček, do kterých nemohou vyskočit a přitom potravu znečistit výkaly a močí.Proto jsou nejlepší jesličky vybavené odklápěcím dřevěným víkem.

HOTOVÉ KRMNÉ SMĚSI,

jako jsou jadrná krmiva nebo granule, si většinou můžete zakoupit v nádherných, lákavých obalech. Tato strava, jestliže už ji podáváte, by však měla tvořit nepatrnou část králičího jídelníčku. Mnohem lepší je čerstvé krmivo. Je jedno, jaký druh jadrného krmiva králíkům nabídnete (na kilogram jejich tělesné váhy by mělo připadat celkem nanejvýš 10 g tohoto krmiva) spíše ještě méně! Nejlepší ze všeho je stále ještě oves. Totéž platí pro krmné směsi z obchodů, které často obsahují velmi výživná slunečnicová semena, lněná semínka, a dokonce i hrozinky, ořechy atd., tedy složky, se kterými se králík divoký nepotká za celý svůj život. Krmit můžeme též starým pečivem,což znamená dostatecně ztvrdlým bílým nebo černým chlebem bez plísně, ale především suchary nebo křupavým šrotovým chlebem. Velmi důležité je, že toto pečivo musí být započítáno do oněch 10 g jadrného krmiva na kilo tělesné váhy a mělo by tvořit spíše výjimku!

CHOV KRÁLÍKA V BYTĚ

Jestliže budete králíka chovat v bytě, měla by mít klec minimální rozměry 140 x 70 cm a výšku nejméně kolem 60 cm, aby to králíkům umožňovalo alespoň pár malých skoků a aby se mohli zakrslí králíci i postavit. Jestliže nebudou vaši králíci praví zakrslí králíci, pak by měla být klec ještě vyšší!. Každopádně platí: čím víc místa budou mít k dispozici, tím zdravější budou.

BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÝ

je přístup čerstvého vzduchu! Průvan je však škodlivý. Příliš suchý vzduch, který bývá v blízkosti radiátoru v chladnějších obdobích roku, vede u králíků k podráždění dýchacích cest. Avšak příliš vysoká vlhkost vzduchu je rovněž škodlivá, za těchto podmínek králík velmi snadno onemocní a velmi snadno často chytí rýmu. Optimální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 60 a 70 %.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář